pilsudski

Publiczna Szkoła Podstawowa w Laskach nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W miejscu, gdzie obecnie jest budynek szkolny, znajdowała się kwatera komendanta Pierwszej Brygady.

10000865_3397

Dowodził on Pułkiem Legionów Polskich w bitwie z wojskami rosyjskimi, która rozegrała się na polach wsi Laski i Anielin w dn.22-26 października 1914 r. Była to jedna z największych  i najkrwawszych bitew w tym okresie I wojny światowej. Chodziło w niej o zdobycie rosyjskiej twierdzy w Dęblinie i zajęcie Warszawy. Poległo wtedy ok. 250 legionistów, a sam Piłsudski został ranny w głowę. Wydarzenia tamte sprawiły, że Laski i Anielin mają w historii Polski miejsce wyjątkowe. Szkoła rozbudza i ipielęgnuje w uczniach uczucia patriotyczne poprzez opiekę nad pomnikiem – Mauzoleum w Żytkowicach oraz pomnikiem na placu szkolnym tzw. „Kamieniem Piłsudskiego”.

thumbnail_dscn9823Uczniowie uczestniczą w uroczystościach o charakterze patriotycznym

ze sztandarem na terenie gminy Pionki, Garbatki Letnisko, a także na szkolnych apelach
i akademiach. Hymnem szkoły jest pieśń Legionów pt. „My Pierwsza Brygada„.