Apel związany z rocznicą Chrztu Polski 966 r.

 


W poniedziałek 15 kwietnia w Naszej szkole miał miejsce apel, poświęcony 1058 rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia piastowskiego Mieszka I.

               Święto Chrztu Polski to stosunkowo młode święto, które zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej w 2019 roku.

 

            Chrzest Mieszka I i całego jego dworu odbył się prawdopodobnie 14 kwietnia 966 roku

 w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną. Jako hipotetyczne miejsce historycy podają: Ratyzbonę, Kolonię, Czechy, Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno. Znaczenie przyjęcia chrześcijaństwa dla kształtującej się Polski jest niepodważalne. Jednak o tym szczególnym momencie w naszych dziejach tak naprawdę – przywołując fakty – możemy powiedzieć niewiele. Trudno o źródła, które by pokazały, jak ów początek polskiego chrześcijaństwa naprawdę wyglądał.

Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w roku 965. Książę Polski chciał pozyskać księcia czeskiego Bolesława Srogiego jako sprzymierzeńca w walce ze słowiańskimi Wieletami.

               Uczennice klasy 6 Róża Basińska i Julia Wróbel wraz z nauczycielem historii Michałem Tomaszewskim przybliżyli to ważne wydarzenie w dziejach Polski, przedstawiając prezentację oraz krótki film. Na koniec apelu odbył się krótki quiz podsumowujący, gdzie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące zagadnienia. Dobre odpowiedzi nagradzane były słodkim poczęstunkiem.

               Chrzest Mieszka I to moment, uznawany za początek państwa polskiego. Należy pamiętać i świętować to bardzo ważne wydarzenie w dziejach naszego narodu, budując wśród dzieci i młodzieży postawy patriotyczne.


Opracował: Michał Tomaszewski