Profilaktyka czerniaka


W dniu 25 października uczniowie klasy 7 i 8 naszej szkoły wzięli udział w akcji profilaktyki Czerniaka.

W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań, a umieralność na tę chorobę jest o 20 % wyższa niż w Europie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów co 10 lat liczba chorych na czerniaka podwaja się, co wynika ze zmiany zachowań Polaków: nadmiernego korzystania ze słońca bez właściwej ochrony oraz nieodpowiedzialnego opalania w solarium.

 

 Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. 

Dlatego tak  ważne jest zapobieganie oraz  jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie! Ten temat okazał się ważny i ciekawy dla uczniów!

W naszej szkole temat profilaktyki Czerniaka został zrealizowany przez pedagoga szkolnego oraz wychowawców klas.

Celem zajęć było budowanie świadomości na temat tej choroby oraz budowanie odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.

Na początku uczniowie wysłuchali prezentacji z której dowiedzieli się co to jest czerniak oraz poznali jego charakterystyczne cechy określone w kategoriach ABCDE.

Następnie dostali karty/ zdjęcia znamion, aby odpowiedzieć na podstawie ABCDE, czy zdjęcia przedstawiają czerniaka, czy też nie.

Otrzymali także informacje o tym, kto jest w grupie ryzyka zachorowania oraz informacje o konieczności i roli regularnego wykonywania samooceny skóry.

Po czym obejrzeli film edukacyjny „ Znamię. Znam je?” pokazujący jak prawidłowo wykonać samobadanie skóry.

Na koniec pani pedagog przedstawiła Złote Zasady ochrony przed czerniakiem.

Wskazała także na solarium, jako jedno z głównych przyczyn zachorowań. Zachęcała  do przekazania informacji rodzicom oraz do odwiedzenia strony www.akademiaczerniaka.pl, gdzie są umieszczane dodatkowe, ciekawe i ważne informacje dot. czerniaka.

Na podsumowanie uczniowie wypełnili ankiety dotyczące lekcji.

Otrzymali również  ulotki na których są umieszczone wszystkie najważniejsze informacje i zasady dotyczące profilaktyki czerniaka.


  Akcję przeprowadziła : Anna Płatos -PEDAGOG SZKOLNY