Wycieczka do Warszawy klas 4-8


Dnia 19 lutego uczniowie klas 4-8 wybrali się na wycieczkę do Warszawy w celu było zwiedzenia Muzeum PRL-u, Sejmu,  Niewidzialnej Wystawy oraz podziwianie Warszawy z lotu ptaka na tarasie widokowym w Pałacu Kultury i Nauki.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od Muzeum Życia w PRL-u. Jest to unikalne miejsce w Warszawie, które pobudza do wspomnień i refleksji, a młodemu pokoleniu pokazuje jak wiele zmieniło się na przestrzeni kilku dekad, jak inaczej wyglądało wtedy życie.

Wizyta w muzeum umożliwi dzieciom, do pewnego stopnia, doświadczenia codzienności w jakiej żyli ich dziadkowie i rodzice. Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, czyli połączenie zwiedzania z przewodnikiem z quizem oraz ze specjalnym zadaniem do wykonania, w czasie którego uczniowie mogą doświadczyć fragmentu rzeczywistości PRL.

Kolejnym miejscem był  taras widokowy na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki wyposażony w teleskopy, skąd roztacza się panoramiczny widok na miasto.

Następnie klasy 4-6 udały się do Niewidzialnej Wystawy a w tym samym czasie klasy 7-8 zwiedzały Sejm.

Wyobraź sobie, że całkowicie gaśnie światło… Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w świat całkowitej ciemności, podczas której uczniowie mogli wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu…

Na wystawie Przewodnicy – osoby niewidome lub niedowidzące – poprowadzili nas przez specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia, doskonale imitujące scenerie z życia codziennego…Ciekawe? Dziwne? Obce? A może naturalne? Czy godzina bycia niewidomym może otworzyć Ci oczy?

Natomiast uczniowie starszych klas   odwiedzili Sejm RP. W trakcie wizyty nasi podopieczni wysłuchali wykładu na temat historii polskiego parlamentaryzmu oraz poznali jego dzieje współczesne. Pani przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała nam o pracy posła oraz oprowadziła po gmachu Sejmu.

Uczniowie mieli okazję zasiąść w ławach Sali Posiedzeń, odwiedzili Senat, a także Hol Główny, na którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczpospolitej poległych w czasie II wojny światowej oraz tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej.

Celem wycieczki było: kształtowanie u dzieci wrażliwości estetycznej poprzez kontakt ze zbiorami w muzeum, przybliżenie perspektywy świata osób niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć nas, jak możemy im pomóc oraz jak ich zrozumieć. Celem wyjazdu było również poznanie historii parlamentu oraz zapoznanie z pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów.

W drodze powrotnej zajechaliśmy na ciepły posiłek. Pełni wrażeń w godzinach wieczornych wróciliśmy do domu:)


zobacz więcej zdjęć

Opiekunowie wycieczki: Edyta Amerek, Agnieszka Kowal, Beata Zygmunt, Michał Tomaszewski