Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do Międzynarodowego Projektu „Krokus”, który został zainicjowany przez Holocaust Education Ireland, a jego polskim koordynatorem jest Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.
W zeszłorocznej edycji projektu (2023/2024) wzięło udział prawie 500 szkół z różnych krajów.
W ramach tej inicjatywy organizatorzy przekazują szkołom materiały edukacyjne oraz cebulki żółtych krokusów, które sadzi się jesienią dla upamiętnienia 1,5 miliona żydowskich dzieci, zamordowanych w czasach Holokaustu, oraz tysięcy dzieci innych narodowości, które były ofiarami niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej. Krokusy mają też znaczenie symboliczne- rozkwitają na wiosnę, są znakiem odradzającego się życia, tak jak życie odrodziło się po wojnie.
Szkoły uczestniczące w Projekcie „Krokus” nie ponoszą żadnych kosztów. Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście.
Cebulki przy naszej szkole posadzili uczniowie kl.8. Oni również będą brali udział w zajęciach przygotowywanych przez szkolnych koordynatorów, na których chcemy rozmawiać nie tylko o historii, ale także prawach człowieka, akceptacji, tolerancji, szacunku.
Cele projektu:
- upamiętnienie dzieci-ofiar zbrodni hitlerowskich;
- poszerzenie wiedzy o II wojnie i Holokauście;
- zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z nietolerancją, uprzedzeniami, dyskryminacją i rasizmem;
- nauka szacunku wobec innych ludzi, bez względu na ich kolor skóry, kulturę, religię, pochodzenie.
Szkolni koordynatorzy projektu: Beata Maciąg, Agnieszka Kowal