BohaterOn –włącz historię


W tym roku mija 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dlatego dzieci z koła czytelniczego w kl.II oraz oddziału przedszkolnego włączyły się do akcji „BohaterON – włącz historię!” .            

     

To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje:  Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Za pośrednictwem kampanii można  promować patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce i poza jej granicami, a także tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok.

Na początku zajęć dzieci wysłuchały opowiadania Magdaleny Górskiej „Niezwykła piosenka”. Jego bohaterowie- Maniuś, Józia i Rózia – byli za mali, aby walczyć w obronie ojczyzny, ale napisali piosenkę dla żołnierzy, aby dodać im sił.

Następnie uczniowie obejrzeli prezentację przedstawiającą ważną rolę, jaką odegrali najmłodsi powstańcy Warszawy w czasie walk o stolicę. Rozmawialiśmy również o tym,  co to znaczy być bohaterem i jak można nim być w codziennym życiu. Dzieci wykonały także prace plastyczne i  rozdawały materiały upamiętniające Powstanie. Zredagowały również życzenia dla żyjących jeszcze Powstańców, które umieściliśmy w zakładce „Dumni z powstańców”. Przedszkolaki wysłuchały piosenki „Godzina W” w wykonaniu zespołu Małe TGD.

Zajęcia, przeprowadzone w oparciu o materiały edukacyjne udostępnione przez organizatorów akcji, miały na celu:

  • rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem;
  • uświadomienie uczniom , że każdy człowiek – mały i duży – może walczyć o wolność na swój sposób , nie tylko z bronią w ręku;
  • zapoznanie z funkcjami, jakie pełnili najmłodsi w czasie Powstania Warszawskiego;
  • kształtowanie postaw patriotycznych;
  • rozwijanie zainteresowań historią;
  • uświadamianie uczniom, jak można okazywać patriotyzm w czasie pokoju.

Opracowała: Beata Maciąg, Karolina Zawadziak