Narodowe czytanie


13 września 2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku lekturą 13 już edycji którą patronuje Para Prezydencka był „Kordian” Juliusza Słowackiego. Dramat ten napisany w 1834 roku, ukazujący postać tytułowego bohatera w kontekście powstania listopadowego. Dzieło opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, Kordian, został wymyślony przez autora, a jego postać to romantyczny indywidualista. W utworze pojawiają się motywy nieszczęśliwej miłości, wewnętrznych rozterek oraz poszukiwania własnej tożsamości.

            W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas I-VIII oraz Oddział Przedszkolny. Wszyscy odsłuchali fragmentu „Bajka o Janku, co psom szył buty”, przygotowanego przez panie: Elżbietę Krajewską, Edytę Amerek, Karolinę Zawadziak oraz Annę Płatos. Fragment „Kordiana” z podziałem na role przeczytali:

  • Amelia Szatyn kl. II – Kordian
  • Sandra Miękus kl. IV – Grzegorz
  • Milena Mazur kl. VIII – Grzegorz
  • Milena Łożycka kl. VIII – Grzegorz
  • Filip Gniwek kl. VIII – Kordian

Po wysłuchaniu opowiadania uczeń klasy VIII Oliwier Mazur zadawał pytania dotyczące fragmentu, który został przeczytany. 

Oczywiście to nie było wszystko, co przygotowali uczniowie naszej szkoły. Do akcji dołączył się również Oddział Przedszkolny. Dzieci przedstawiły zabawę ruchową „Pieski w butach”, do której zaprosiły również klasę I.

“Kordian” zostanie na długo w pamięci naszych uczniów, dając im nie tylko możliwość obcowania z literaturą ale także wspólnego przeżywania wartości, jakie niesie ze sobą dzieło Juliusza Słowackiego. Mimo, że powstał w XIX nadal pozostaje aktualny i mówi nam, że wszystko, co robimy musi odbywać się z myślą o dobru i rozwoju naszego kraju, jak również  opierać się na odwadze i determinacji. Dramat ten jest jednym z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, które porusza tematy patriotyzmu, walki o wolność oraz dylematów moralnych młodego pokolenia.

Dziękujemy naszym uczniom za aktywne włączenie się w akcję, jak również wszystkim, którzy w skupieniu wysłuchali fragmentu utworu.


Opracowała: Edyta Amerek