Apel związany z rocznicą Chrztu Polski.


W piątek 11 kwietnia w Naszej szkole miał miejsce apel, poświęcony 1059 rocznicy przyjęcia chrztu przez pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I.

Święto Chrztu Polski to święto, które zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej w 2019 roku. W naszej szkole od kilku lat, jest w związku z tym bardzo ważnym wydarzeniem, organizowany apel który ma na celu przybliżyć uczniom to wydarzenie.

          Chrzest Polski prawdopodobnie miał miejsce 14 kwietnia 966 roku. Najpierw ochrzcił się władca Mieszko I, a następnie rozpoczął się proces chrystianizacji całej Polski. Przyjmuje się, że ten proces trwał do początku XIII wieku, a według niektórych źródeł nawet do XVII w. Na przełomie wieku X-XI rozpoczęto budowę kościelnej organizacji. Chrzest pierwszego z naszych władców nastąpił w Ostrowie Lednickim, Gnieźnie lub Poznaniu, ponieważ na terenach tych miast znaleziono baptysteria z II połowy X wieku (czyli budynki przeznaczone do obrzędu chrztu), co najprawdopodobniej świadczy o zaistniałej sytuacji.

Uczennice klasy 7 Wiktoria i Weronika Domagała oraz Julia i Natalia Wróbel wraz z nauczycielem historii Michałem Tomaszewskim przybliżyli to ważne wydarzenie w dziejach Polski, przedstawiając prezentację oraz krótki film. Na koniec apelu odbył się krótki quiz podsumowujący, gdzie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące zagadnienia. Dobre odpowiedzi podobnie jak to miało miejsce w zeszłym roku szkolnym nagradzane były słodkim poczęstunkiem.

Uczniowie dowiedzieli się że Mieszko I musiał przyjąć chrzest, by jego kraj nie stał się łupem dla innych państw, które były już schrystianizowane i tworzyły chrześcijańską wspólnotę. Poza tym, wiara w jednego Boga jednoczyła ludzi, zaś pogaństwo hamowało rozwój państwa ponadplemiennego. W owym czasie Cesarstwo Niemieckie, podobnie, jak Państwo Kościelne chciało podporządkować sobie inne państwa, więc Mieszko I, by tego uniknąć zdecydował się na wejście do europejskiej wspólnoty chrześcijańskiej. Chrzest, a wraz z nim proces chrystianizacji podnosił również autorytet Mieszka I, gdyż wraz z przyjęciem wiary stał się on bożym pomazańcem. Natomiast pogaństwo uniemożliwiało sprowadzenie do kraju duchowieństwa, tak bardzo potrzebnego do struktury i organizacji Kościoła.

Chrzest Mieszka I to moment, uznawany za początek państwa polskiego. Należy pamiętać i świętować to bardzo ważne wydarzenie w dziejach naszego narodu, budując wśród dzieci i młodzieży przywiązanie do ojczyzny i dumę narodową wśród najmłodszych.

                            


Opracował: Michał Tomaszewski