Jak co roku pamiętaliśmy o ważnych, miłych, styczniowych świętach – Dniu Babci i Dniu Dziadka. Postanowiliśmy przygotować uroczystą akademię, by podziękować im w ten sposób za okazaną pomoc, miłość, dobroć i mądrość życiową. To właśnie babcie i dziadkowie często goszczą w naszej szkole odbierając wnuki po zajęciach.
Przygotowania trwały cały styczeń. Dzieci uczyły się przydzielonych ról, wychowawcy klas 0 – III planowali organizację tego wyjątkowego dnia. Staraliśmy się, aby jak najlepiej się przygotować. Zaproszenia ozdobione, podpisane przez wnuków, prezenty robione na zajęciach plastyczno – technicznych zgodnie z możliwościami dzieci. Powstały więc piękne laurki, świadectwa z „ocenami’’ dla babci i dziadka, kwiatowe bukiety papierowe, słoiczki pełne „konfitur uczuć”, eleganckie krawaty, połyskujące błyskotkami serca z masy solnej czy też portrety wnuków na pamiątkę – wszystko to rękodzieło dzieci wykonane pod opieką i z pomocą wychowawców.
Uroczysta akademia odbyła się 30 stycznia 2025. Dziadkowie licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Miło nam, że zaproszenie przyjęła również p. Alicja Olszewska – kierownik GZOiS w Pionkach.
Program artystyczny rozpoczął się występem przedszkolaków. Popłynęły piosenki, dziewczynki wzruszająco zaśpiewały solo do znanego przeboju „Alleluja”. Każdy przedszkolak śmiało wyrecytował swój wiersz do mikrofonu. Zaprezentowali również układy taneczne trzymając w rączkach kolorowe serduszka z imionami, powiewające bibułki.
W dalszej części wystąpili uczniowie klas I-III przygotowani przez swoje wychowawczynie.
…Mam na imię Kasia, chodzę do klasy III, jestem wnuczką babci Eli i dziadka Pawła oraz babci Grażynki i dziadka…. w taki właśnie sposób kolejno przedstawili się wnukowie.
Zaśpiewali i zatańczyli piosenki na tę okoliczność. W pięknych, tematycznych opaskach na głowie zaprezentowali 12 życzeń dla babci i dziadka.
Odegrali również scenki – Lornetki oraz Rozmowa babci z dziadkiem. Jak to w życiu często bywa choroba zatrzymała dziadka Stefana czyli Patryka z kl. 3. Wybrnęliśmy z tej trudnej sytuacji dzięki p. Ani P., która wspaniale zastąpiła chorego ucznia-aktora.
W tej scence na uwagę zasługują również kotki, które swoimi komentarzami nadały scence jakże żywe odniesienie do życiowych sytuacji w naszych domach. Świetne kostiumy kotków i babci zrobiły furorę. Gra aktorska, rekwizyty, stroje sprawiły, że aktorzy otrzymali gromkie brawa.
Powróciliśmy również do znanego przeboju sprzed lat zespołu Skaldowie – „Z kopyta kulig mknie”. Babcie nie zawiodły, przyłączyły się do wspólnej zabawy tworząc saneczki z wnukami. ( Ola, dziękujemy, już Ty wiesz za co 🙂)
Sto lat zaśpiewane na koniec razem z przedszkolakami zakończyło nasz występ artystyczny. Wnukowie wręczyli prezenty-niespodzianki. Pani dyrektor oraz przedstawiciel Gminy złożyli serdeczne życzenia gościom.
Wykonane fotografie będą miłą pamiątką tego wydarzenia. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek
i napoje. Dziękujemy za bardzo dobrą współpracę.
Odpowiednia dekoracja, klimatyczne serca ręcznie wykonane przez jedną z wychowawczyń ( z kl. 1 ) oraz szydełkowe serwetki dopełniły właściwym klimatem aurę naszej sali gimnastycznej.
Dziękujemy wszystkim za pomoc, za każde dobre słowo, jest nam miło, że ta uroczystość sprawiła babciom i dziadkom wiele wzruszeń i radości
Opracowała: Marta Kula