Wizyta aplikanta adwokackiego w szkole

We wtorek, 11 czerwca  naszą szkołę odwiedziła pani Agata Skrzypczak – aplikant adwokacki. Wizyta odbyła się w ramach akcji „Adwokatura przeciwko przemocy: Przemoc! Reaguj!”, która pomaga w realizacji treści  z  Programu Profilaktyczno – Wychowawczego w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści.

Jako pierwsi panią Agatę gościli nasi najmłodsi uczniowie z klas 0-III. Pani mecenas zapoznała dzieci z książeczką “Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”, która opowiada o przygodach niedźwiedzicy adwokatki i jej sprawach rozwiązywanych w sądzie. Książeczka wprowadziła naszych najmłodszych uczniów w świat sądu, adwokatów i sędziów.

Dzieci dowiedziały się kim jest prokurator, protokolant oraz co oznacza kolor żabotu u poszczególnych pracowników sądu. Nie obyło się bez pytań, na które pani mecenas cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała.\

Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały zakładki z bohaterami książeczki, kolorowanki oraz egzemplarz Misi Adwokatki, aby wychowawcy wraz z dziećmi w dowolnej chwili mogli wrócić do lektury.

Następnie pani mecenas przeprowadziła pogadankę wśród uczniów klas IV-VIII. Z wyświetlanej na tablicy multimedialnej prezentacji, nasza młodzież dowiedziała się czym jest odpowiedzialność karna nastolatka, m.in. co grozi za  wagarowanie, palenie, picie, drobne kradzieże, czy branie środków odurzających. Usłyszeli również czym jest dyskryminacja bezpośrednia i pośrednia oraz mowa  nienawiści. Pani mecenas wyjaśniła także, że propagowanie systemów totalitarnych (np. noszenie koszulki ze swastyką) podlega w naszym kraju karze grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności. Nasi uczniowie dowiedzieli się, czym jest przemoc domowa i jak wygląda procedura zakładania niebieskiej karty. Przypomnieli sobie również telefony zaufania.

Wizyta pani mecenas Agaty Skrzypczak uświadomiła naszym uczniom, że pomimo tego, że są nieletni, nie pozostają bezkarni i każdy ich czyn niesie ze sobą konsekwencje. Mamy nadzieję, że ta wartościowa lekcja zostanie z nimi na długo.                 


                           zobacz więcej zdjęć                                 

         Opracowała: Karolina Zawadziak