RAD DOM TU ZBUDUJĘ – CZYLI ZWIEDZAMY RADOMSKIE MUZEA


Po latach wielu starań Radomian w sierpniu 2022 r miało miejsce wielkie otwarcie wyczekiwanego obiektu – MUZEUM HISTORII RADOMIA. Po gruntownym remoncie zabytkowych XVIII-wiecznych kamienic Gąski i Esterki,  znajdujących się na radomskim Rynku, utworzono w nich muzeum. Zgromadzono w nim radomskie artefakty i pamiątki. RAD DOM TU ZBUDUJĘ to hasło zaczerpnięte właśnie z tego muzeum.

Nazwa własna Radom pojawiła się po raz pierwszy w źródle pisanym w 1155 r.

Główna misja ekspozycji tego obiektu to definiowanie i utrwalanie tożsamości Radomia oraz konsekwentna budowa dumy Radomian z miejsca, w którym mieszkają i pracują. Bo nasza przeszłość winna być naszą dumą.

 

Do tego właśnie muzeum 21 maja udali się uczniowie klas II-VIII naszej szkoły.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od piwnic kamienicy Esterki. Już wiemy, że dawna nazwa radomskiego grodu to PIOTRÓWKA. W kolejnych pomieszczeniach obejrzeliśmy pod kierunkiem przewodnika eksponaty, obrazy, zdjęcia, dokumenty, makiety,  różne pamiątki z dziejów miasta. Ciekawa była prezentacja grodu z X wieku w specjalnie skonstruowanej niszy pod szklaną podłogą.

 

To bardzo nowoczesne muzeum, gdzie całość ekspozycji jest mieszanką prezentacji artefaktów z efektami multimedialnymi. Duże wrażenie zrobił na uczniach odtworzony średniowieczny kram kupiecki, za którym na specjalnym hologramie można zobaczyć i usłyszeć radomskiego kupca – ,,ducha”.

 

 Świetnym rozwiązaniem są w obiekcie ekrany LCD z edukacyjnymi grami, quizami, układankami dla dzieci, które cieszyły się dużym zainteresowaniem naszej młodzieży.

Atrakcją dla dzieci była możliwość przebrania się w różne stroje z epoki, dawne nakrycia głowy i zrobienie w nich pamiątkowego zdjęcia.

 W jednej z sal znajdował się gabinet radomskiego pisarza i historyka z przełomu XIX i XX wieku – Walerego Przyborowskiego. Kolejna ciekawa sala to słynna apteka POD BIAŁYM ORŁEM ( z oryginalnymi meblami z 1824 r ).

Bardzo wartościowym eksponatem był krzyż z relikwiami oraz drzwi z 1564 r.

Uczniowie klasy II i III mieli dodatkowe zadania – zabawę w tropicieli – szukanie kopert zgodnie z instrukcjami przewodnika. Dzieci świetnie sobie radziły. Znalazły między innymi sakiewkę z dawnymi, bitymi monetami, które otrzymały na pamiątkę.

W muzeum są również eksponaty dostosowane do osób niewidzących – podpisane alfabetem Braille`a.

Międzyczasie odpoczywaliśmy na muzealnym dziedzińcu. Zdobi go rzeżba  ,,dzielnej radomianki”, która upamiętnia mieszczkę, która przylała szwedzkiemu żołnierzowi za nieobyczajne zaczepki.

Na zakończenie zwiedzania Muzeum Historii Radomia obejrzeliśmy film podsumowującymi, który przypomniał najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. W muzealnym sklepiku dzieci zakupiły pamiątki.

 

Warsztaty malowania akwarelą w MUZEUM  JACKA  MALCZEWSKIEGO to kolejny przystanek na naszej wycieczce. Malarka-przewodniczka muzealna przedstawiła uczestnikom warsztatów technikę malowania farbą akwarelową. Czekały na nas przygotowane stoliki, potrzebne akcesoria i specjalny papier do akwareli. Podziwialiśmy prace różnych artystów. Interesująca była ekspozycja z polskich Parków Narodowych, między innymi żubr, kozica, wilk, bóbr i inne zwierzęta wyeksponowane na odpowiednim tle.

Zachwycająca była roślinność na dziedzińcu oraz rzeźba kobiety w stroju z mchu. Na tle rozłożystej katalpy, kwitnących rododendronów, starych latarni i ściany porośniętej bluszczem fotografowaliśmy nasze akwarele.

Wycieczkę uznajemy za bardzo ciekawą i udaną. Bezpiecznie wróciliśmy pod szkołę, gdzie czekali rodzice.

Kierownikiem wycieczki był pan Michał Tomaszewski, a opiekunami panie : Marzenna Hrostek, Agnieszka Kowal, Elżbieta Krajewska, Marta Kula i Beata Zygmunt.


zobacz więcej zdjęć


zobacz wideo


Opracowała: Marta Kula