Co roku w okresie „mikołajkowym” uczniowie klasy 1, 2 i 3 wyjeżdżają na wycieczkę. Tegoroczna WYCIECZKA MIKOŁAJKOWA została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, jakie otrzymaliśmy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „POZNAJ POLSKĘ”. Głównym celem było odkrywanie bogactwa kulturalnego i historycznego kraju, w naszym przypadku w Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Centrum Rzeźby Orońsko.
W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu obejrzeliśmy niecodzienną wystawę pt.: „Strach ma wielkie oczy”. Głównym zamysłem ekspozycji jest opowiadanie i przypominanie historii, które budzą negatywne emocje, po to, by oswajać strach poprzez włączenie dzieci do wspólnej zabawy. Spacerując po bajkowych miejscach jak: smocza jama, piernikowa chatka Baby Jagi, domek na kurzej łapce uczniowie spotykali negatywne, a czasem straszne postacie. Był tam m.in. smok wawelski, Baba Jaga, wiedźma, rusałka, Leszy – opiekun lasu, strach na wróble. Zazwyczaj eksponatów muzealnych nie wolno dotykać. Tym razem jednak dzieci mogły wchodzić do chatek i pomieszczeń, oglądać je równocześnie dotykając, by poczuć się jakby uczestniczyły bezpośrednio w bajkach.
Ekspozycja miała też na celu pokazanie, że w bajkach zawsze istnieje dobro i zło. Dzieci mogły zrozumieć i odkryć prawdę, że zawsze bohater, który wygrywa musi się wykazać dobrocią, nawet kiedy jest mały i niepozorny. Te wszystkie walory edukacyjne i wychowawcze pokazano poprzez bajki i legendy polskie, rosyjskie, słowiańskie, braci Grimm a także bajki o słowiańskim rodowodzie.
Było trochę strasznie, trochę śmiesznie ale też pachnąco i smacznie. Straszny wygląd przedstawionych postaci i miejsc nie przestraszył jednak uczniów. Wręcz przeciwnie. Rozbudził wyobraźnię w czasie tworzenia własnej, rysowanej bajki, którą tworzyły wspólnie w specjalnie przeznaczonym do tego pokoju siedząc na miękkich poduszkach.
Wspaniałym akcentem i dopełnieniem wizyty w muzeum były warsztaty formowania i wypiekania świątecznych pierników. Wszyscy z wielką ochotą ćwiczyli swoje umiejętności kulinarne.
Kolejny punkt wycieczki to rekreacyjne zabawy w „Krainie Marzeń”, gdzie było wiele radości i pozytywnych wrażeń, a dzieci mogły maksymalnie wyładować swoją energię. Po nich zmęczeni uczestnicy z wielkim apetytem zjedli ciepły posiłek i otrzymali mikołajkowe upominki.
Nasza wizyta w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku była ostatnim punktem wycieczki. Obejrzeliśmy wystawę dzieł Anisha Kapoora, która w Orońsku jest pierwszym w Polsce pokazem prac jednego z mistrzów współczesnej rzeźby. Wędrując wśród ogromnych, kamiennych rzeźb dzieci próbowały pobudzić swoją wyobraźnię i nazwać abstrakcyjne dzieła. Szkoda, że nie można było ich dotknąć, bo faktura tych kolosów była bardzo ciekawa i zróżnicowana. „Te potężne, opracowane rzeźbiarsko bloki kamienne wykonane z granitu, marmuru, wapienia oraz onyksu pokazują osobisty język sztuki Kapoora na przestrzeni jego dwudziestopięcioletniej, niezwykle zróżnicowanej i nowatorskiej twórczości”. (CRP w Orońsku)
Bardzo ciekawe okazały się również warsztaty polegające na wykonaniu odlewu własnej dłoni. Uczniowie poznali różne rodzaje rzeźby i mogli odkryć nowe oblicze technik plastycznych. Była to „lekcja anatomii”. Ze specjalnie dobranych materiałów: masy odlewniczej (dotychczas wykorzystywanej wyłącznie w medycynie) oraz gipsu porcelanowego uzyskaliśmy „hiperrealistyczny efekt dłoni” z widocznymi nawet liniami papilarnymi.
Nowe miejsca, nowe odkrycia, nowe wrażenia, które nam towarzyszyły z pewnością zostaną na długo w pamięci. Pierniczki szybko zjedzone, ale zachęciły do pomagania mamie i babci w kuchni. Natomiast nasze dłonie zostaną pamiątką na bardzo długo.
zobacz więcej zdjęć
Opracowała: Marzenna Hrostek