Uzależnienia od komputera, Internetu i smartfona



Dzięki Internetowi mamy łatwy i szybki dostęp do niezmierzonych obszarów informacji. Telefon komórkowy stał się osobistym i niezbędnym narzędziem do poznawania świata i komunikowania się z innymi. Gry wideo pobudzają wyobraźnię i uwalniają emocje, ale pochłaniają też czas i energię, których potem brakuje dla innych ludzi. Łatwo przekroczyć granicę, za którą nowe technologie już nie pomagają, tylko całkowicie wypełniają życie, zachłannie, aż do utraty kontroli. Wirtualny świat zastępuje ten rzeczywisty, a cyfrowe aplikacje – realne kontakty z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi.

            W dniu 22 listopada uczniowie klas II – VIII naszej szkoły podczas zajęć w świetlicy szkolnej wysłuchali pogadanki na temat uzależnienia od komputera, Internetu, smartfona.

Poznali zasady bezpieczeństwa mogące pomóc w zapobieganiu uzależnienia dziecka od komputera, a także jak nadmierne korzystanie z komputera wpływa na dzieci i młodzież pod względem fizjologicznym, psychologicznym i społecznym.

Słuchacze dowiedzieli się kto jest najbardziej podatny na uzależnienie oraz poznali jego objawy. Uczniowie przypomnieli sobie  także normy czasowe jakie powinni spędzać przed komputerem, w zależności od wieku.

Z zainteresowaniem słuchali pod jakim numerem telefonu można uzyskać pomoc i wsparcie w przypadku uzależnienia.

Dzieci i młodzież zapoznali się także, z głównymi  zasadami  profilaktyki uzależnień.

W zapobieganiu nadużywania Internetu, telefonu komórkowego istotną rolę odgrywa dom rodzinny.  Celem profilaktyki nie może być eliminacja z życia okazji do powstania uzależnienia np. wyrzucenie telefonu albo zabranie dziecku komputera, ale prawidłowe używanie nowych technologii.


                                                                                   Pogadankę przeprowadziła:

                                                                                   Anna Płatos – PEDAGOG SZKOLNY