Wesołego Alleluja


Wielkanoc jest to najważniejsze w roku święto chrześcijańskie, mające na celu upamiętnienie misterium paschalnego, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jego data jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Dla katolików Wielka Niedziela jest świętem najważniejszym. Upamiętnia ona bowiem Dzień Zmartwychwstania Chrystusa. Dzień, który napawa nas nadzieją i symbolizuje życie oraz odradzanie się.
Dla wielu to czas zadumy i czci dla Męki Pańskiej dla większości jednak jest  to moment odnowy, oczyszczenia i okazja do spotkania w rodzinnym, radosnym gronie.
Radując się żegnamy długi, bo aż czterdziestodniowy post i świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie. Szczęściu towarzyszą obżarstwo i biesiadowanie  z najbliższymi. I tak do dnia dzisiejszego polskie, świąteczne stoły uginają się od różnorakich specjałów.

Foto: Teresa Kasprzycka / Shutterstock

WESOŁEGO ALLELUJA!!! 

Magia Świąt  Wielkiej Nocy zawitała również i do naszej szkoły. Uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych odbyła się na sali gimnastycznej w towarzystwie przybyłych rodziców, zgromadzonej społeczności uczniowskiej  i wszystkich pracowników szkoły.  

 

Przedstawienie przybliżające zwyczaje i tradycje wielkanocne rozpoczął występ jednego  z uczniów klasy VI – Bernarda Piwowarczyka. 

W przepięknej scenerii świątecznej uczniowie naszej szkoły, odświętnie ubrani zaprezentowali wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkanocnymi. 

Nasi, szkolni aktorzy przybliżyli wszystkim tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Ciekawostki o Świętach Wielkanocnych pozwalają lepiej zrozumieć dzisiejszą tradycję, która kształtowała się w oparciu o różne wierzenia i zwyczaje.                                                                               
 Była okazja dowiedzieć się że:
* Święta Wielkanocne to najstarsze, największe i najważniejsze nasze święta.
* Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki.
* Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki,  wydrapywanki lub oklejanki.
* Dawniej wypiekano baby łokciowe – na łokieć wysokie, a przy tym w chatach zamykano drzwi, uszczelniano okna, a nawet wkładano ciasto pod pierzynę.
* W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.                                                                                        
*koszyczek wielkanocny musi zawierać; jajka, chleb, wędlinę, sól, chrzan, baranek, a czasem – kawałek ciasta.

Piękny występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym. W świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich piosenka ,,Halleluja” zaśpiewana w duecie przez uczennice klasy VIII Patrycję Piwowarczyk i Zuzannę Krakowiak. 

Na zakończenie przedstawienia, jak stary obyczaj każe, nie zabrakło i ,,dyngusiarzy”, którzy  pokropili wszystkich wodą z sikawek. 

Miłym, dla wszystkich, akcentem końcowym było ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą Kartę Wielkanocną zorganizowanego i sfinansowanego przez Samorząd Uczniowski. Upominki  wszystkim tym, którzy zdobyli I, II i III miejsce oraz wyróżnienia wręczyła przewodnicząca SU Wiktoria Dąbrowska.

 


Zobacz kartki wielkanocne


Na zakończenie pani dyrektor Agnieszka Kołatkowska złożyła wszystkim życzenia świąteczne i zaprosiła zgromadzonych na wielkanocny poczęstunek, który przygotowały  i pięknie podały mamy naszych uczniów. Rodzice wręczyli również każdemu dziecku symbolicznego, czekoladowego zajączka.


zobacz więcej zdjęć


Opracowała: Beata Molenda