Spotkanie z policją – odpowiedzialność karna nastolatka


Dnia 16 marca 2022r. odbyła się w naszej szkole prelekcja pani dzielnicowej – mł. asp. Justyny Adamskiej – na temat odpowiedzialności karnej nastolatków. Pogadanka miała na celu uświadomienie uczniom, jakie  konsekwencje za czyny karalne ponosi osoba niepełnoletnia. Wszelkiego rodzaju kradzieże, wyzwiska, niszczenie mienia, jazda samochodem bez uprawnień, rzucanie kamieniami w samochody itp. podlegają karze, a za wyrządzone szkody płacą rodzice małoletnich. Stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej jest kategorycznie zabronione.

Pani dzielnicowa podkreśliła fakt, iż rozmowa dyscyplinująca na poziomie szkolnym jest najłagodniejszą formą ukształtowania postawy ucznia. Często jednak dochodzi do tego, że sprawa jest przez policję kierowana do sądu rodzinnego, co pociąga w dalszej kolejności nałożenie uciążliwych konsekwencji na ucznia i jego rodziców/prawnych opiekunów.

Niedopuszczalne jest także wyśmiewanie się z czyjegoś ubioru, warunków mieszkalnych, narodowości, czy wyznania. Jest to przemoc rówieśnicza, która nie może mieć miejsca ani w szkole, ani poza nią.

Pani Justyna Adamska przypomniała także, iż Statut Szkoły reguluje zapis o nieużywaniu telefonów komórkowych na terenie szkoły. Publikowanie zdjęć, zwłaszcza ośmieszających w Internecie, bez zgody fotografowanego jest czynem przestępczym. Należy pamiętać o tym, że w sieci nic nie ginie, a wprowadzone tam dane pozostają na zawsze, mimo usunięcia. Internet nie jest przestrzenią anonimową, a publiczną i zawsze musimy o tym pamiętać! Należy wobec tego dbać o status swojej prywatności i być na to szczególnie wyczulonym.

Dzielnicowa stanowczo podkreśliła, że każdy uczeń ma w szkole sojuszników, zawsze z problemem może się zwrócić do wychowawcy, pedagoga, nauczyciela przedmiotu, dyrektora. Jeśli komuś dzieje się krzywda, oni z pewnością właściwie zareagują i podejmą środki zaradcze…

Na koniec spotkania pani Justyna Adamska podarowała uczniom opaski odblaskowe, które z pewnością zwiększą ich bezpieczeństwo jako uczestników ruchu drogowego.


Opracowała: Agnieszka Kowal