„Ludzie ludziom zgotowali ten los”
Z.Nałkowska
W piątek, 24 września 2021r., uczniowie klas VII i VIII PSP w Laskach wraz z opiekunami wyruszyli na szkolną wycieczkę do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Tuż po wejściu na teren obozowy, nasza 40-osobowa grupa została podzielona na dwie mniejsze. Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie otrzymaliśmy słuchawki, dzięki którym doskonale słyszeliśmy panie przewodniczki. Opowiedziały nam one o dramatycznych historiach ludzi, których losy rozegrały się za bramą z napisem „Arbeit macht frei”, to znaczy „Praca czyni wolnym”.
Wiosną 1940 roku Hitler utworzył w tym miejscu największy obóz koncentracyjny, w którym została zamordowana niewyobrażalna ilość obywateli z całej Europy, głównie jednak Żydów, Polaków, Romów i Rosjan. W chwili przekroczenia bramy obozu ludzie ci zostawali pozbawieni człowieczeństwa, a tatuowany im na przedramieniu lub udzie numer – stawał się ich jedynym wyznacznikiem istnienia. Od tej pory człowiek „w pasiaku” był traktowany jak przedmiot, którym można było pomiatać…
Dowiedzieliśmy się, iż więźniowie zmuszani byli do niewolniczej pracy, która była ponad ich siły, przy jednoczesnym otrzymywaniu minimalnych racji żywnościowych. Ludzie masowo umierali z wycieńczenia, chorób, braku jedzenia i picia. Dodatkowym koszmarem było oddzielenie ich od najbliższych: osobno grupowano kobiety, mężczyzn i dzieci. Tych, którzy nie mogli już pracować – kierowano na śmierć, żyć mógł tylko ten – kto pracował i był przydatny.
Za najmniejszy przejaw nieposłuszeństwa wobec Niemców lub ich krytykę – karano więzieniem, torturami lub śmiercią. Panie przewodniczki pokazały nam okrutne warunki, w jakich musieli egzystować więźniowie ( nieogrzewane baraki stajenne, wspólne, piętrowe łóżka, brak środków czystości i higieny, wielogodzinne apele, mnożące się choroby, katorżnicza praca). Szokujące wrażenie wywołały u nas zabezpieczenia władz obozowych przed ewentualnymi ucieczkami – druty kolczaste pod napięciem, wieże wartownicze pilnowane przez esesmanów z bronią i psami.
W niezwykłym skupieniu słuchaliśmy dramatycznych historii więźniów Oświęcimia, których tak po ludzku nie da się zrozumieć i wytłumaczyć. Na koniec panie przewodniczki podziękowały naszym grupom za skupienie i współczucie, jakie czuliśmy wobec pomordowanych w tym miejscu ofiar. Minutą ciszy złożyliśmy im hołd przy „Ścianie Straceń”, gdzie dokonywano egzekucji. Wizyta w Obozie Koncentracyjnym i Zagłady w Oświęcimiu już na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.
W drugiej części wycieczki odwiedziliśmy rodzinne miasto Jana Pawła II, czyli Wadowice. Zobaczyliśmy kościół Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, w którym ochrzczony został nasz Papież – Polak oraz dom, gdzie mieszkał ze swoją rodziną.
Na rynku wadowickim zrobiliśmy wspólne zdjęcia, a także spróbowaliśmy kremówek, których smakoszem był sam Ojciec Święty.
Okazały się wyborne! Następnie wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się z powrotem do domów.
Wycieczka Oświęcim – Wadowice realizowała ścieżki patriotyczne, społeczne, obywatelskie i wychowawcze. Opiekunami wyjazdu były panie: Beata Zygmunt, Anna Siek, Agnieszka Kowal.
Opracowała: Agnieszka Kowal