Święta zakorzenione w naszej polskiej tradycji od pokoleń. Pielęgnowane i czczone przez uczniów naszej szkoły co roku poprzez: apele, prezentacje multimedialne, słuchowiska, przedstawienia oraz poezję. W tym roku obchodzone jakże inaczej niż zwykle, nie tylko w naszej szkole. Chcemy podzielić się radością z młodych świętych, którzy swoim życiem dali nam przykład, jak osiągnąć świętość. Poniższa prezentacja ,,Młodzi w niebie” oraz notatka naszej uczennicy pozwoli przybliżyć istotę i tradycję tych świąt.
„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”
frag. wiersza ks. J. Twardowskiego pt. „Śpieszmy się”
prezentacja ,,Młodzi w niebie”, materiał zaczerpnięty ze strony Genial.ly
Dzień Wszystkich Świętych
Dnia 1 listopada obchodzone jest Święto Wszystkich Świętych. Ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych – najbliższych i przyjaciół. Jest to też święto mające być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie mszy świętej. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom i przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny.
Dzień Zaduszny
Następnego dnia po Wszystkich Świętych 2 listopada obchodzony jest dzień wspominania zmarłych Dzień Zaduszny. Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.
Opracowała: Agata Mścichecka klasa VI pod kierunkiem Doroty Maciąg.