Pod takim hasłem 16 maja 2019 roku w PSP w Laskach odbyły się warsztaty dla uczniów klasy I, II i III w ramach realizowanego projektu „Dzieci w sieci, czyli offline – odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z mediów cyfrowych, szczególnie smartfonów” finansowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pionkach. W towarzystwie szkolnych przyjaciół, rodziców i wychowawców uczniowie mogli zagrać w swoje ulubione oraz te zupełnie nieznane gry planszowe.
Czasami kupowane gry są tak naprawdę dawane dzieciom i same nimi się bawią, albo po prostu trzymają je na półkach. Warsztaty miały na celu pokazać, jak można spędzić wspólnie czas w sposób kreatywny i trochę inny dla wszechobecnych, męczących wzrok komputerów, tabletów, smartfonów, zwrócić uwagę, że są one świetną zabawą i narzędziem edukacyjnym. To rozrywka dla ludzi w każdym wieku. Rozwijają one bowiem wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Uczestnicy projektu doskonalili swoje umiejętności komunikacji, budowania dobrych relacji z koleżanką, kolegą, rodzicami, współzawodnictwa, myślenia, pracy w zespole, koleżeństwa oraz uczciwości.
Popularnymi grami okazały się: „Pełny kurnik”, „5 sekund”, „Plaster miodu”, „Biznes po amerykańsku”, „Quiz zoologiczny”, „Jenga”, „Skarpeta Chochlika”, „Sylaby w dominie” i wiele innych.
Uśmiechnięte buzie uczniów i ich rodziców były oznaką nie tylko dobrze zorganizowanych przez panie: Mariolę Kowa, Marzennę Hrostek i Bożenę Walczak warsztatów, ale też zachętą do dalszej tego typu inicjatywy. Czwartkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozrywki dla wszystkich obecnych, bycia razem z najbliższymi z dala od najnowszych osiągnięć techniki, polecenia tytułów ulubionych gier, umożliwił dzieciom odreagowanie od szkolnych stresów, pozwolił wczuć się w nieznane dotąd role.
Zadanie miało także wymiar integracyjny. W ramach realizacji celów programu dzieci uświadomiły sobie, że świat wirtualny nie może być ważniejszy od realnego – relacje na żywo są najważniejsze i niezbędne do prawidłowego ich rozwoju, a hasło „Stawiam na gry planszowe – zostawiam komputer, tablet, smartfon” będzie im towarzyszyło zawsze.
Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za wspólną zabawę.
Opracowała Bożena Walczak