21 marca 2019r uczniowie klasy I, II i III PSP w Laskach pod opieką nauczycieli: M. Hrostek, M. Giermasińskiej i B. Walczak uczestniczyli w wycieczce do Radomia w ramach realizowanego programu profilaktycznego „Dzieci w sieci, czyli offline – odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z mediów cyfrowych, szczególnie smartfonów” finansowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pionkach. Najpierw udali się do kina „Helios”, by obejrzeć ekranizację słynnej australijskiej powieści pt. „Chłopiec z burzy”. Na podstawie wspaniałej powieści dla dzieci powstał piękny film familijny także do nich skierowany, a my mieliśmy okazję go obejrzeć. I warto było!
Motto projekcji to: „Nawet, jeśli mieszkasz na końcu świata, ale masz dobre serce, PRZYJACIEL MOŻE SPAŚĆ CI Z NIEBA”.
Zobaczyliśmy mądrą, wzruszającą opowieść o sprawach najważniejszych w życiu każdego człowieka, o miłości, przyjaźni, obcowaniu z przyrodą, o wierze w przyszłość, o rodzinie, a także o rozpaczy po stracie najbliższych. W bardzo przystępny sposób pokazano także złożone kwestie ekologiczne – pozostawiono pytanie na ile człowiek ma prawo ingerować w środowisko przyrodnicze. Jest to piękna, choć smutna historia, która może zapaść w pamięć każdego wrażliwego widza. Przedstawia ją film ciepły, refleksyjny, pozbawiony scen przemocy i agresji. Oglądajmy takich jak najwięcej! Skłaniająca do przemyśleń tematyka filmu, ale przede wszystkim niezwykle wzruszający wątek przyjaźni chłopca z pelikanem sprawiły, że „Chłopiec z burzy” obejrzeliśmy z wielkim zainteresowaniem.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Wsi Radomskiej. Głowna atrakcją były tu warsztaty „Wielkanocne pisanki”. W zdobnictwie i zwyczajach świąt ważne miejsce zajmowały ręcznie wykonane pisanki.
Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała tradycyjna pisanka radomska, jakie były najpopularniejsze motywy dekoracyjne i jaką techniką ją zdobiono. Potem przystąpiły do pracy. Dzieci za pomocą tzw. „żelazka” i wosku samodzielnie naniosły wzory na wydmuszki. Każde wykonało własnoręcznie pisankę, którą otrzymało na pamiątkę.
Po części edukacyjnej uczniowie mieli możliwość obejrzeć część skansenu znajdującego się na terenie muzeum. Pani przewodnik pokazała nam stare chaty wraz z tradycyjnym wyposażeniem w sprzęt gospodarstwa domowego. Słuchaliśmy opowieści o tym, jak życie na wsi zmieniło się na przestrzeni lat.
Ogromne wrażenie zrobił na nas budynek straży pożarnej wraz ze sprzętem przeciwpożarowym. Dalsza wędrówka zaprowadziła nas do miejsca, w którym znajdowała się największa w kraju kolekcja ciągników. Obejrzeliśmy też drewniany kościół pod wezwaniem św. Doroty.
Wreszcie przyszedł czas na pamiątki. Każdy miał okazję wybrać coś dla siebie.
Wizyta w Muzeum Wsi Radomskiej to niezapomniane, przyjemne przeżycie i cenne doświadczenie, dzięki któremu uczniowie poznali wiele tajników życia na staropolskiej wsi.
Nadszedł czas na powrót do domu, a nam szkoda było wracać, bo wycieczki są przecież takie przyjemne. Uczniowie z klasy I, II i III oraz ich opiekunowie zapamiętają wrażenia na długo. Z niecierpliwością czekamy na kolejną, która odbędzie się już wkrótce.
W świetnych humorach, pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Wycieczka była fantastyczna. Dzieci miały możliwość miłego spędzenia czasu w warunkach naturalnych z dala od najnowszych osiągnięć techniki (smartfon, komputer, tablet).
W ramach realizacji celów programu dzieci uświadomiły sobie, że świat wirtualny nie może być ważniejszy od realnego – relacje na żywo są najważniejsze i niezbędne do prawidłowego ich rozwoju oraz umożliwienia kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych (kino, muzeum). Mogły również dostrzec piękno przyrody.
Opracowała: Bożena Walczak