Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska. Od tej chwili upłynęło wiele lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje. Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymialiśmy ją, zaśmiecaliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę, nie pozwalamy żyć roślinom, zwierzętom i sobie. Z wielką nadzieją patrzymy na ekologów, być może uda im się odwrócić zło, jakie zafundowała nam cywilizacja. Musimy więc dołączyć do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi walczyć o nasz dom. Dzień Ziemi ma przypominać, jak można dbać o środowisko naturalne. W tym roku hasło kampanii to walka z zanieczyszczeniami planety plastikowymi odpadami, które rozkładają się 100-1000 lat (np. foliowa reklamówka 400 lat). Na szczęście plastik można poddać recyklingowi i wytworzyć z niego polar, rajstopy czy buty. Segregujmy więc śmieci, a po zakupy wybierajmy się z płócienną torbą.
Włączając uczniów do działań na rzecz ochrony środowiska i zachęcając ich do pogłębiania wiedzy na temat problemów ekologicznych zorganizowany został tydzień ekologiczny w szkole. Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem. W poszczególnych dniach obowiązywał inny kolor ubioru, który obligował zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły.
Przebieg tygodnia ekologicznego:
I dzień- Dzień Słońca – kolor żółty,
II dzień – Dzień Ekologa – kolor niebieski,
III dzień – Dzień Zdrowia – kolor pomarańczowy,
IV dzień – Dzień Ziemi – kolor brązowy,
V dzień – Dzień Natury – kolor zielony.
Dzieci i młodzież n naszej szkoły wykonały prace plastyczne na temat ochrony środowiska, które stworzyły dekorację na apel.
Dużym zainteresowanie cieszył się Eko -konkurs „Zwierzątko z recyklingu”.
I miejsce zajął Mateusz Kupczyk z kl. III i Oliwier Mazur z kl. I,
II miejsce zajęła Natalia i Julia Wróbel z oddziału przedszkolnego,
III miejsce zajął Tomasz Kowal z kl. IV.
Ziemia niegdyś czysta i zielona, nietknięta ręką ludzką, teraz jest coraz słabsza, coraz brudniejsza, a jej zieleń znika pod wytworami rozwijającej się cywilizacji. Martwi nas to i chcielibyśmy jakoś pomóc Matce Ziemi. Od nas, od młodych ludzi zależy jej przyszłość.
Dziewczęta z klasy siódmej przedstawiły położenie Ziemi we wszechświecie i warunki życia na niej oraz historię pięciu plastikowych butelek, które skaziły środowisko.
Koło artystyczne „ Maska” przedstawiło pantomimę „ Apel do Ziemi – walkę dobra ze złem” w oparciu o 5 symfonię e-moll.
Finałem zakończenia tygodnia ekologicznego była wspólna akcja pani dyrektor Agnieszki Kołatkowskiej, rodziców oraz uczniów, sadzenia drzewek na placu szkolnym.
Odział przedszkolny – posadził katalpę,
Klasa I – świerk pospolity,
Klasa II – jałowiec pospolity,
Klasa III – modrzew,
Klasa IV – jarzębinę
Klasa V – rajską jabłoń
Klasa VI – brzozę
Klasa VII – sosnę pospolitą.
Dziękujemy!!!
Opracowała: Elżbieta Krajewska