TYDZIEŃ  Z  KSIĄŻKĄ  czyli projekt zespołu klas 1-3


                                                       ,,  Połowa człowieka składa się z książek, które przeczytał ‘’

                                                                                                                                     Kazimierz Kutz

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Z tej okazji zespół klas 1-3 zorganizował akcję TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ. W dniach 20 – 25 kwietnia uczniowie z klasy 1, 2 i 3 spotykali się na wspólnym czytaniu rożnych pozycji książkowych. Dzieciom czytały wychowawczynie, które zorganizowały ten projekt, czyli : kl 1 – p. Marta Kula, kl 2 – p. Wiktoria Kula i kl 3 – p. Anna Płatos. Zadbały, aby zaprezentowane utwory niosły przekaz edukacyjno – wychowawczy, aby uczyły, bawiły, wskazywały właściwe rozwiązania, zachęcały do sięgania po literaturę dziecięcą. Dzieciom bardzo spodobała się ta formuła wspólnych spotkań na dywanie.  

W ciągu tego tygodnia udało nam się poznać następujące utwory:

,,O kaczorku, który nie lubił deszczu’’

,,Okulary Mateusza’’

,,Lisica i wilk’’

,,Piękna i bestia’’

,,Mała czerwona kurka’’

,,Tajemnicze Czamisie’’

,,Dzielny mały krawiec’’

Wysłuchane utwory wspólnie omówiliśmy, wyciągnęliśmy wnioski z przygód bohaterów. Przeczytane bajki, baśnie, opowiadania były zabawne, wzruszające, często z zaskakującym zakończeniem, rozwijały wyobraźnię oraz wzbogaciły słownictwo uczniów, jak również zintegrowały dzieci przy wspólnych zadaniach.

Zespołowe wykonanie zakładek do książek, ozdabianie według własnego pomysłu to kolejna część akcji.

Na zakończenie uczniowie mieli za zadanie narysowanie ilustracji do utworów, które szczególnie zapadły im w pamięć, najbardziej się spodobały. Dzieci zgadywały, rozpoznawały, którą historię przedstawia dana praca plastyczna.

Mamy przekonanie i nadzieję, że TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ zachęci dzieci do czytania książek, że dzieci nabrały przekonania, że warto tak właśnie spędzać czas i będą częściej korzystać z biblioteki. Zaplanowane cele projektu zostały w pełni zrealizowane. Uczniowie przybliżyli sobie pracę ludzi w zawodzie pisarza, ilustratora, drukarza, bibliotekarza, księgarza.

To był miły, ciekawy TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ !                                                                                                                  


zobacz więcej zdjęć

Opracowała: Marta Kula