Świat przyrody jest niezwykły i fascynujący. Do jego poznawania z pewnością zainspiruje uczniów wizyta w naszej szkole pani Aleksandry Kołacz z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych z siedzibą w Pionkach. Pani Ola spotkała się 19.11.2024r. z klasami I-III i dziećmi z oddziału przedszkolnego.
Na początku prowadząca opowiedziała uczniom o swojej pracy i roli instytucji, gdzie pracuje. Dzięki temu dzieci dowiedziały się, jak ważna jest działalność parków krajobrazowych.
Głównym tematem spotkania było przygotowywanie się zwierząt do zimy oraz sposoby przetrwania przez nich tej pory roku, gdy trudniej zdobyć pożywienie, są niskie temperatury i łatwo stać się łupem drapieżników.
Pani Ola bardzo ciekawie opowiadała zarówno o zwierzętach, które zapadają w sen, jak tych, które zimowe miesiące spędzają bardziej aktywnie. Dzieci dowiedziały się, jak sama natura przystosowała zwierzęta do mroźnej aury oraz jak może im w sposób odpowiedzialne pomagać człowiek. Nie każdy wiedział, że leśnicy budują nie tylko paśniki, ale i budki dla popielic, czy schrony dla nietoperzy. Uczniowie poznali także nowe słowa, np. hibernacja, czy chiropterolog (specjalista od nietoperzy).
W czasie spotkania dzieci chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez prowadzącą. Okazuje się, że ich wiedza dotycząca przyrody jest naprawdę duża. Najbardziej aktywnych pani Aleksandra nagradzała kolorowankami o tematyce przyrodniczej. Na zakończenie części teoretycznej odbył się krótki konkurs- dzieci miały rozpoznać odgłosy zwierząt. Zadanie nie było łatwe, ale świetnie sobie z nimi poradziły.
Dużą atrakcją była również ostatnia część spotkania, w czasie której uczniowie samodzielnie przygotowywali magnesy z wizerunkami narysowanych przez siebie zwierząt.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki i naklejki ze zwierzętami.
Celami spotkania było: uwrażliwienie uczniów na piękno natury i rozbudzenie potrzeby kontaktu z nią, poszerzenie informacji o przystosowaniu zwierząt do zimy, rozwijanie świadomości potrzeby ochrony przyrody, rozwijanie różnego rodzaju ekspresji artystycznej, kształtowanie świadomości ekologicznej i właściwych postaw wobec środowiska naturalnego, poszerzenie informacji o różnorodności świata zwierząt oraz poszanowanie istnienia każdego gatunku występującego w przyrodzie.
W ramach doradztwa zawodowego dzieci dowiedziały się o pracy przedstawicieli parków krajobrazowych .
zobacz więcej zdjęć
Opracowały : Beata Maciąg, Karolina Zawadziak